niemowlak

Jak wygląda biegunka u niemowlaka?

Biegunka jest jednym z najpopularniejszych problemów u dzieci na całym świecie. Normalne wypróżnienie może przybierać różne kolory oraz konsystencje. Jak można stwierdzić, że dziecko ma biegunkę?

Biegunki u dzieci

Regularne wypróżnienie u dzieci zazwyczaj ma kolor brązowy. To, co znajdziesz w pieluszce Twojego dziecka, ma wiele wspólnego z dietą malucha. Jeśli karmisz piersią, a kupa Twojego dziecka jest żółtawa, miękka lub cieknąca z małymi nasionami, nie musisz się martwić, ponieważ tak wygląda wypróżnienie dzieci, które są karmione piersią.

Biegunka charakteryzuje się pojawieniem się wodnistych i luźnych stolców więcej niż trzy razy w ciągu 24 godzin. W większości przypadków biegunka u niemowlaka zniknie sama. Może to jednak prowadzić do odwodnienia, co stanowi poważny problem. Najczęstszą przyczyną jest infekcja jelit spowodowana wirusem, bakteriami lub pasożytem – stan znany również jako zapalenie żołądka i jelit. Trzy rodzaje biegunki to: krótkotrwała wodnista biegunka, biegunka o krótkim czasie trwania i uporczywa biegunka.

Biegunka u niemowlaka

Biegunka może się pojawić u niemowląt karmionych zwykłym mlekiem. Biegunce u niemowlaka można zapobiec dzięki poprawie warunków sanitarnych, czystej wodzie pitnej i myciu rąk mydłem. Antybiotyki, choć rzadko stosowane, mogą być zalecane w kilku przypadkach, takich jak: biegunka z krwią lub biegunka z wysoką gorączką.

Choroba biegunkowa może mieć negatywny wpływ zarówno na sprawność fizyczną, jak i rozwój umysłowy. Dzieci bardzo się męczą podczas biegunki, dlatego koniecznie trzeba się zgłosić do lekarza. Biegunka może powodować zaburzenia równowagi elektrolitowej, zaburzenia czynności nerek, odwodnienie i zaburzenia układu odpornościowego.

Ostra biegunka jest najczęściej spowodowana wirusowym zapaleniem żołądka i jelit z rota wirusem, który stanowi 40% przypadków u dzieci poniżej piątego roku życia. Różne toksyny, takie jak zatrucie grzybami i leki, mogą również powodować ostrą biegunkę. Warto więc zwrócić uwagę na to co je nasze dziecko oraz trzeba dbać o jego higienę.

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.