narodziny dziecka

Jak prawidłowo oddychać podczas porodu?

Mało kto o tym wie, jednak tak błaha, powszednia i wykonywana automatycznie i bezwiednie czynność jak oddychanie w określonych sytuacjach potrafi znacząco pomóc. Jedną z takich sytuacji jest poród, podczas którego oddychanie odgrywa wręcz kluczową rolę.

Dlaczego oddychanie podczas porodu jest tak ważne?

Prawidłowe oddychanie w czasie porodu jest niezwykle istotne z punktu widzenia jego przebiegu. Prawidłowe, rytmiczne i w odpowiednim momencie wykonywane wdechy i wydechy pomagają nie tylko przyszłej mamie, lecz także dziecku. Zapewnia to nie tylko lepsze dotlenienie organizmu i większą dawne energii, lecz także aspekt psychologiczny, który polega na, choć minimalnym uspokojeniu nerwów.

Prawidłowe oddychanie jest tym bardziej ważne, ponieważ wytwarzane hormony powodują obkurczenie ścian naczyń krwionośnych w elementach układu oddechowego, a co za tym idzie spadek wydajności mięśni oskrzeli i płuc. Nie można oczywiście zapominać o rozpychaniu się samego płodu, co również może powodować trudność ze złapaniem pełnego oddechu.

Jak poprawnie oddychać w trakcie porodu?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że nie ma jednej, poprawnej techniki rodzenia. Tak naprawdę każda kobieta jeszcze na długo przed porodem powinna wypracować swoją własną, indywidualną technikę, która będzie dla niej najwygodniejsza i najbardziej intuicyjna. To o czym na pewno trzeba pamiętać, to aby oddechy były miarowe i głębokie. Wdech oznacza napięcie mięśni, a wydech ich rozluźnienie. Ma to szczególne znaczenie, chociażby jeśli chodzi o rozluźnienie mięśni szyjki macicy. Zdecydowanie poleca się wykształcenie umiejętności oddychania przeponą, co jest znacznie bardziej efektywne.

A jak to powinno wyglądać w praniu podczas samego porodu? Tutaj bardzo ważne jest to, aby zgrać oddychanie z nadchodzącymi skurczami. Po pierwsze, gdy kobieta w trakcie skurczu wstrzymuje oddech, ból staje się silniejszy. Z tego powodu przed samym skurczem powinna ona wykonać głęboki wdech. Wraz z coraz większym rozluźnianiem się macicy, oddechy powinny stawać się coraz dłuższe.
Oczywiście można tego wszystkiego uniknąć, wykonując cesarskie cięcie, jednak czy to nie odbiera nieco magii temu wydarzeniu?

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.