para z dzieckiem

Jak powiedzieć rodzicom o ciąży?

Wieść o pojawieniu się dziecka jest jedna z najlepszych nowin dla wkrótce nowych rodziców. Świadomość, że będzie się rodzicem, jest jedną z najwspanialszych chwili w życiu. Jest to jednak moment również bardzo stresujący, ponieważ trzeba o tym poinformować rodziców. Wiele osób obawia się powiedzieć rodzicom o ciąży z obawy o ich reakcje.

W jaki sposób i kiedy przekazać tę informację?

Najważniejsze w przekazywaniu informacji o ciąży jest sytuacja i moment, w której będzie ona przekazywana. Z pewnością nie może to być rzucone od niechcenia, w trakcie wykonywania innych czynności. Nie może to być również informacja przekazana zbyt późno, gdy ciąża stanie się już widoczna i rodzice będą mogli samodzielnie zorientować się o stanie kobiety.

Podczas przekazywania samej informacji należy przede wszystkim zachować spokój i opanowanie. Rodzice, dowiadując się o tym, że jesteś w ciąży, mogą mieć bardzo wiele pytań, takich jak, kto jest ojcem, jak do tego doszło, i jakie macie plany na przyszłość. najważniejsze to przygotować się na te pytania wcześniej i możliwie jak najbardziej spokojne i rzeczowo na nie odpowiadać. Pewność siebie i sytuacji, w które się znaleźliśmy, z pewnością rodziców uspokoi.

Jak mogą zareagować rodzice?

Gdy zastanawiamy się nad tym, jak powiedzieć o ciąży, najbardziej obawiamy się reakcji rodziców na tę informację. A przecież mogą być one skrajnie różne. Od radości i entuzjazmu, po złość, strach i obawę o nas.

Wszystkie te reakcje zależne są od tego, czy rodzice wiedzą o prowadzonym przez ich córkę życiu seksualnym, czy akceptują jej partnera, czy mają już wnuki lub, czy są na nie gotowi.
I choć trudno jest zaplanować taką rozmowę, ponieważ rodzice mogą być niej całkowicie nieprzewidywalni, to jednak najważniejsze jest to, aby zapewnić ich o tym, że wiemy, co robimy, że mamy wszytko zaplanowane i o tym, jak wiele dobrego dziecko wniesie do ich i naszego życia.

Rozsądna i przede wszystkim spokojna rozmowa na ten temat może nie tylko poprawić reakcje rodziców, ale też sprawić, że oczekiwanie na narodziny dziecka będzie jednym z najlepszych okresów w życiu.

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.