niemowlę

Jak pobudzić laktację po cesarce?

Jak pobudzić laktacje po cesarce? To pytanie zadawane jest przez naprawdę wiele kobiet, które niestety nie mogły naturalnie urodzić swojego dziecka. Chociaż wydaje się to bardzo trudne, to trzeba przyznać, że karmienie piersią jest możliwe, jeśli kobieta zastosuje się do pewnych zasad.

Problemy z laktacją u kobiety po cesarce

Po urodzeniu oksytocyna skurczy warstwę mięśni gładkich komórek pasmowych otaczających pęcherzyki, aby wycisnąć nowo wyprodukowane mleko do systemu przewodów. Oksytocyna jest niezbędna do odruchu wyrzucania mleka. W drugiej części ciąży piersi kobiety wchodzą w fazę różnicowania wydzielniczego. Wtedy piersi wytwarzają żółtawy płyn.

Po urodzeniu poziom prolaktyny pozostaje wysoki, podczas gdy dostarczanie łożyska powoduje nagły spadek poziomu progesteronu, estrogenu. To nagłe odstawienie progesteronu w obecności wysokich poziomów prolaktyny stymuluje obfite wytwarzanie mleka przez aktywację wydzielniczą. Czasami jednak jest inaczej i kobieta ma problem z wydzieleniem mleka. Żeby pobudzić laktację powinno się jak najwięcej czasu spędzać z dzieckiem po urodzeniu. Przede wszystkim warto przykładać maleństwo do piersi pomimo problemów.

Pobudzić laktację w sposób naturalny – czy to możliwe?

Uwalnianie prolaktyny powoduje, że komórki pęcherzyków płucnych wytwarzają mleko. Prolaktyna przenika również do mleka matki. Niektóre badania wskazują, że prolaktyna w mleku jest większa w czasach wyższej produkcji mleka, a niższa, gdy piersi są pełniejsze, a najwyższe poziomy występują zwykle między 2 a 6 rano. Jeśli kobieta zmaga się z problemami z laktacją powinna przyjmować odpowiednią ilość płynów. Warto pić nawet trzy litry wody dziennie.

W ten sposób można pobudzić proces laktacji. Inne hormony – zwłaszcza insulina, tyroksyna i kortyzol – są również zaangażowane w produkcję mleka, ale ich role nie są jeszcze dobrze poznane.

Problemy z laktacją są dosyć częstym zjawiskiem u młodych mam. Istnieją jednak metody, które pozwalają pobudzić ten proces i z całą pewnością warto z nich skorzystać.

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.