małe dziecko

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

Kwestia tego, kiedy zalecane jest odstawienie dziecka od piersi, jest niezwykle kontrowersyjna. Istnieje kilka teorii i szkół działania w tej materii, jednak niezwykle ciężko jest zdecydować, która z nich jest taj naprawdę właściwa. Jak to zatem wygląda i kiedy oraz w jaki sposób odstawić dziecko od piersi?

Kiedy zakończyć karmienie piersią?

Choć dosłownie każdy dzień karmienia małego dziecka piersią jest bardzo ważny dla jego rozwoju, to jednak z pewnością nie powinno się tego robić zbyt długo, ponieważ może stać się to zbyt męczące zarówno dla samego malucha, jak i oczywiście dla matki. Nawet pomimo tego, że pokarm matki jest bardzo wartościowy nawet do 4 roku życia.

Przyjmuje się, że absolutne minimum czasu, w którym dziecko powinno być karmione piersią to 6 miesięcy. Po tym okresie decyzja o zakończeniu karmienia naturalnego tak naprawdę zależna jest od preferencji dziecka i matki. Duża część badań potwierdza natomiast fakt, że dla poprawnego rozwoju dziecka karmienie piersią dozwolone jest nawet do 2 roku życia. Oczywiście z uzupełnieniem jadłospisu o dodatkowe składki odżywcze.

Jak skutecznie to zrobić?

Powstaje jednak zasadnicze pytanie, jak skutecznie odstawić dziecko od karmienia piersią, gdy uzna się, że nadszedł na to właściwy moment? Zdecydowanie najskuteczniejszą metodą jest karmienie dziecka butelką.

Niezwykle ważne jest tu budowanie przyzwyczajenia do takiej właśnie formy jedzenia. W tym celu zalecane jest nawet niekiedy, aby przez pierwszy okres karmieniem zajmowała się tym inna osoba niż matka, a nawet, żeby matka wychodziła z pomieszczenia, aby dziecka nie miało z nią kontaktu wzrokowego podczas posiłku. Bardzo zalecanym zabiegiem jest także umieszczenie w butelce mleka mamy.

Częstym przypadkiem podczas prób odstawiania dziecka od piersi matki będzie jego bardzo mocne niezadowolenie i płacz. W takich sytuacjach należy zadbać o to, aby posiłki stały się zabawą i radosnym wydarzeniem. Kojarzenie tej czynności ze złem koniecznym jest bardzo dużym błędem.

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.