kąpiel niemowlaka

Jak często kąpać noworodka?

W kontekście medycznym noworodek odnosi się do niemowlęcia w pierwszych 28 dniach po urodzeniu. Zaraz po urodzeniu skóra noworodka jest często szara. Wiele młodych rodziców zastanawia się nad tym jak często kąpać noworodka. 

Codzienna kąpiel dziecka

Gdy tylko noworodek zaczyna oddychać, zwykle w ciągu minuty lub dwóch, kolor skóry osiąga normalny ton. Noworodki są mokre, pokryte smugami krwi. Właśnie dlatego zaraz po narodzinach położona myje dziecko. Czynność ta powinna być wykonywana regularnie, ponieważ w ten sposób maleństwo czuje się o wiele lepiej.

Ile razy w tygodniu kąpać noworodka? Otóż, powinno się to robić codziennie, najlepiej wieczorową porą przed zaśnięciem. Płaczące niemowlę może próbować wyrażać różnorodne uczucia, w tym głód, dyskomfort, nadmierną stymulację, nudę, pragnienie czegoś lub samotność. Podczas kąpieli dziecko również może płakać, ponieważ czuje wtedy zagrożenie. Niektóre noworodki naprawdę boją się wody.

Ile razy w tygodniu kąpać noworodka?

Karmienie piersią jest zalecaną metodą żywienia wszystkich głównych organizacji zajmujących się zdrowiem niemowląt. Warto wprowadzić rutynę do życia noworodka. Na początku powinna odbyć się kąpiel, następnie karmienie. W ten sposób dziecko będzie wiedzieć, że zbliża się pora spania. Niemowlęta rodzą się z odruchem ssania, co pozwala im na wydobycie mleka ze sutków piersi swojej mamy.

Badania wykazały, że niemowlęta, które są regularnie przytulone oraz tulone, rozwijają się lepiej. W trakcie kąpieli rodzic ma kontakt fizyczny ze swoim dzieckiem, więc w ten sposób wytwarza się więź. Kąpiel powinna odbywać się w letniej wodzie z dodatkiem płynu do kąpieli dla niemowląt. Taki produkt sprawi, że skóra dziecka będzie odpowiednio nawilżona. Pielęgnacja tak delikatnej skóry jest bowiem naprawdę bardzo ważna.

Codzienna kąpiel dziecka jest wskazana w każdym wieku. Woda również pozytywnie wpływa na rozwój noworodka. Kąpiel powinna trwać około dziesięć minut. W tym czasie można również umyć włosy swojego, małego dziecka.

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.