kobieta w ciąży

Ból brzucha w ciąży jak na okres – co mogą oznaczać?

Ciąża jest szczególnym okresem w życiu każdej kobiety. Nie tylko z powodu pojawienia się nowego członka rodziny, lecz również powodu zmian fizycznych, które zachodzić będą w ciele przyszłej mamy. Niektóre z tych zmian będą mniej lub bardziej bolesne, a jeszcze inne wcale nie muszą być pozytywnym zjawiskiem. Szczególnie dużo wątpliwości rodzi ból brzucha w ciąży, który przypomina bóle podczas okresu. Co mogą one oznaczać?

Ból brzucha na początku ciąży

Różnego rodzaju bóle brzucha na początku ciąży są całkowicie naturalnym i niegroźnym zjawiskiem. Szacuje się, że aż około 90% kobiet w czasie pierwszego trymestru doświadcza mniej lub bardziej dotkliwych bólów, które do złudzenia przypominają im bóle obecne w czasie miesiączki. Spowodowane jest to po prostu rozciąganiem się mięśni i więzadeł. Jest to po prostu ból pojawiający się w chwili zagnieżdżania się zarodka w ścianie macicy. Często jest również efektem znacznie większego ukrwienia macicy, a także wydzielania przez ciało progesteronu, który takie właśnie większe ukrwienie powoduje.

Bule brzucha w drugiej połowie ciąży

Nie oznacza to jednak tego, że każdy ból brzucha w czasie ciąży jest naturalny i można go zignorować. Szczególnie istotne jest to w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ może to oznaczać poronienie. Jeśli bóle stają się regularne, a także występować zaczyna plamienie, czym prędzej należy udać się do specjalisty.

Natomiast już od 20 tygodnia ciąży występować mogą tzw. skurcze przepowiadające, które świadczą stopniowym przygotowywaniu się macicy do porodu. Ich objawem jest duża regularność, ponieważ występują co około 10 minuty. Warto przy tym wspomnieć, że im bliżej terminu porodu, tym będą one znacznie boleśniejsze.

Jak zatem widać, ciało kobiety daje jej szereg różnego rodzaju sygnałów, co aktualnie się z nią dzieje. Od całkowicie naturalnego zjawiska rozpierania, które jest do złudzenia podobne do bólów miesiączkowych, po zapowiadany termin porodu, aż po sytuację kryzysowe, gdy niezbędna jest szybka interwencja lekarza.

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.